Centrum pro rodinu
Jitřenka Hranice

736 239 179
cprhranice@ado.cz

MENU

Je žena logická? A může být EKOlogická? Je ekologické chování drahé? Je náročné? Je to úlet?

Odpověď na otázku, zda je žena logická, nechám na povolanějších lidech. Ale chci si pohrát se slovíčkem EKOlogická... myslím si totiž, že určité smýšlení "proeko" musí LOGICKY vést k zamyšlení nad tím, co mohu jako žena udělat já...

V našich dopoledních klubech jsme se tohoto tématu několikrát dotkly, proto zde napíšu stručně, s čím máme zkušenosti. Příroda nás denně zklidňuje a vlévá do našich srdcí pokoj. 

Jistě je prvním krokem třídění odpadu. Pak následuje krok "nekupovat zbytečnosti" jako je nadbytečný odpad, hůře zpracovatelné materiály, nešetrné výrobky (chemie, kosmetika). Jako další "logický" krok většinou je zamyšlení se nad tím, co vše můžeme vyrobit doma - což je úzce propleteno se zdravím. Maminky v této fázi také řeší otázku jednorázových plenek. Nakonec přijdou na řadu i "dámské hygienické potřeby". A některé ženy jdou ještě dál a zvažují jaký dopad má hormonální antikoncepce na přírodu (tomuto tématu je věnován článek Eko plánování dětí)

Nechci tu nyní nabízet konkrétní výrobky ani psát návody na jejich výrobu. Myslím si, že mnoho velmi důležitých informací se dá najít na stránce ekologického institutu Veronica, odkud jsem sama mnohokrát čerpala. Chci se hlavně podělit o své zkušenosti a poznatky.

Má cesta k EKOženě začala někde na druhém stupni základní školy. Tehdy jsem řešila umývání nádobí. Následoval boj za to, čím ho mýt. Krátce na to přišlo třídění odpadu. Mladý člověk je plný ideálů... Nevím, kde všude jsem chytala informace, jistě mě ovlivnily kamarádky, učitelka výtvarky i jiní lidé kolem mě. Musím připomenout, že v té době jsme si mohli o internetu opravdu leda nechat zdát. Pak jsem zkoušela různé ekozpůsoby praní, umývání, čištění, vlastní zahrádku, výrobu očního odličovače, pěší chůzi, kolo. Velmi rychle jsem si zvykla na menstruační kalíšek (se kterým jsem moc spokojená :-))) a časem si k němu ušila pár "látkovek" čili látkových vložek, se kterými se cítím jako v balvlnce.

Co mi asi dalo nejvíce práce, bylo vyřešit plánování dětí. Měla jsem štěstí, že jsem se před svatbou seznámila se symptotermální metodou přirozeného plánování rodičovství (PPR). Tato metoda využívá přirozených dispozic ženy. Umožňuje ženě rozpoznat plodné a neplodné období. Jak s těmito poznatky dvojice naloží, je už na nich. PPR se totiž dá použít jak k plánování miminka tak k oddálení těhotenství. Více o této metodě a zkušenostech s ní píšeme zde. Chystáme také kurzy této metody, kdy spolupracujeme s odborníky.  

Jak je patrno z článku, ekologické chování vůbec nemusí být drahé, spíše naopak. S náročností už je to různé. Jistě je náročné zvyknout si například na třídění odpadů, přemýšlet na nákupech jinak, zvyknout si na kalíšek, pravidelné měření teploty. Ale následují pozitivní emoce, pozitivní dopad toho, že například znám lépe své tělo, nebo se neobklopuji zbytečným odpadem. Mám také víc příležitostí na společnou práci doma. Také jistě znáte úsloví "co nic nestojí, za moc nestojí". Každý dobrý výsledek předchází určité úsilí, to se nedá nic dělat.

Je ekologické chování úlet? Pro někoho možná ano. Pozitivní na tom je, že takový úleťáků přibývá :-)

Máte-li vy nějaké další tipy pro EKOlogickou ženu, napište nám nebo přijďte za námi do klubu :-).

Lenka

Bannery

Jsme na facebooku

Sms služba

sms

Chceme se spolu s vámi modlit za vaše úmysly.

+420 731 731 800

Časopis IN

2024 © Copyright | Všechna práva vyhrazena | Tvorba: GLIPS | Login | Administrace | cprhranice@ado.cz